Храми благочиння

Свято-Троїцький храм

 

  м. Богуслав

 

Адреса: м. Богуслав, вул. К. Маркса, 6

Настоятель: протоієрей Михаїл Залізницький,

контактний номер телефону: (066)778-69-69

 

Історична довідка

 

Богуслав – одне з найдавніших міст України, що веде свою історію з часів Київської Русі, коли воно входило до складу оборонної системи Київського князівства. Овіяне легендами, оспіване в народних піснях та думах місто над Россю зачаровує своїми краєвидами мешканців міста та його гостей. Заснування міста Богуслава відносять до 1032 року, коли Ярослав Мудрий будував міста по Росі і заселяв їх полоненими поляками, а перше повідомлення про існування Богуслава, тоді – Богуславля, зустрічається в літописах 1195 року.

 

 

За переказами українського краєзнавця Лаврентія Похилевича, в Богуславі були три церкви: Покровська, Троїцька та Параскевська. Покровська була побудована в не зовсім зручному для парафіян місці, на острівці, тому «во время полноводья весной, недели на две, сообщение с прихожанами затрудняется». Зараз на цьому місці церкви вже давно немає, а замість неї височіє пам‘ятник героїчній Марусі Богуславці. Собор св. Параскеви був збудований в 1747 році та згорів 27 квітня 1826 року. Троїцька ж була побудована ще в 1739 році та з часом зістарілася, а замість неї на місці згорівшого Параскевського собору побудували сучасний Свято-Троїцький храм. Хоча він був освячений як Свято-Троїцький, але проектувався він, як Свято-Параскевський, тому в Богуславі до цього часу залишилася традиція відмічати храмове свято саме в день святої Параскеви.

 

Будівництво величного кам’яного храму розпочалося в 1833 році, але з різних причин затяглося майже на три десятиліття і супроводжувалося багатьма перипетіями. Згідно складеного кошторису, воно мало обійтися у вельми серйозну суму – понад 31 тис. крб.. Графиня О.В. Браницька згідно даного нею заповіту пожертвувала на спорудження храму 15 тис. крб.., а Святійший Синод Руської Православної Церкви розпорядився «сделать нужные внушения прихожанам, чтобы недостающую противу сметного количества сумму старались они по возможности дополнять собственными приношениями». Після того, як миряни м. Богуслава зуміли зібрати лише 2 тис. крб., Синод також виділив 10 тисяч, але до потрібної суми це все одно «не дотягувало». Нестача коштів та скора смерть Олександри Браницької в 1838 році сприяли затриманню та, згодом, тривалому припиненню будівельних робіт. Син графині, котрому за заповітом дістався Богуслав, був католиком та відмовився від продовження будівництва Свято-Троїцького храму. Храм знову ненадовго отримав нове життя, коли в 1852 році митрополит Київський і Галицький Філарет (Амфітеатров) благословив будівництво, але завершено будівництво було вже лише в 1861 році. Про це головноуправляючий Богуславськими маєтками дворянин Віктор Деко одразу ж повідомив новопризначеного київського митрополита Арсенія (Москвіна) та того ж 1861 року владика освятив церкву на честь Пресвятої Трійці.

 

Втім, ще й після освячення існувало чимало проблем. Довге будівництво далося взнаки: у споруді храму з’явилися тріщини, незабаром виникла потреба розширити вівтар. У 1866 та 1874 роках храм довелося серйозно ремонтувати. Чимало пожертв було здійснено мирянами м. Богуслава, і в травні 1894 року згідно рапорту священика «храм снаружи и внутри приведен в должный порядок».

 

Радянські часи будівля Свято-Троїцького храму пережила відносно спокійно. За неофіційною інформацією, приміщення використовували як базу для матеріалів, які купували на ринку, складали в храмі, а потім перевозили до Києва. Внаслідок зберігання міндобрив та, зокрема селітри, в соборі й по цей час існує підвищена вологість, що призводить до руйнування стін та потреби в частому ремонті.

 

Свято-Троїцький храм – це гордість жителів Богуслава, візитівка та одна з найяскравіших пам'яток міста. Церква зведена за проектом невідомого майстра в стилі «ампір». Споруда характерна оточенням колонад, що ведуть на вулицю і площу. Головною частиною храму є ротонда – кругла споруда, оточена колонами і увінчана куполом, яка складається з двох об’єктів: внутрішнього, який власне і є ротондою, і зовнішнього, який складається з абсиди на сході, колонад на півночі і півдні і квадратної дзвіниці зі шпилем на заході. Храм знаходиться на лівому березі річки Рось. У 2004 році закінчено внутрішній розпис, а в 2008 році – зовнішній капітальний ремонт.

 

Сьогодні Троїцька церква є пам'ятником архітектури національного значення. Це єдина серед культових споруд пам'ятка Богуслава, що охороняється державою.

 

Справжня архітектурна цінність та прикраса

міста Богуслава – Свято-Троїцький храм

 

 

 

 

Використані матеріали:

«Графи Браницькі: підприємці та меценати», автор В. Перерва, видавець О. Пшонківський, 2010

«Сказания о населенных местностях Киевской губернии», укладач Л. Похилевич, видавець О. Пшонківський, 2007

Сайт Білоцерківської єпархії Української православної церкви, http://www.bc-eparchy.org.ua/

Офіційний сайт Богуславської районної державної адміністрації Київської області,  http://boguslav-rda.gov.ua/

 

© 2018 bogblag.org.ua


(04561) 5-38-00


09700, Київська обл.,
м. Богуслав, вул. К.Маркса, 6.

Разработка сайта Echizh