Храми благочиння

Храм Архидиякона Стефана

 

с. Бране Поле

 

 

Адреса: с. Бране Поле Богуславського району Київської області

 

Історична довідка

 

Село Бране Поле розташоване за 23 км від райцентру. В 1865 році у селі налічувалося 329 селян. На 1 січня 2006 року населення складало 640 чоловік.

 

Була версія, що назва села та сусідніх з ним урочищ «Турчин Ліс» та «Черкес-долина» пов’язана з боями, які відбувалися на цій території під час селянсько-козацьких повстань проти польського гніту; але сучасні дослідники схиляються до іншої думки. Один з них, відомий український письменник Володимир Білінський пише, що село не завжди мало таку назву. Ще в XII-XIII столітті воно називалось Черкес-долина, а ця назва пішла «від імені командувача Золотоординського війська – Хаджі-Черкеса, що залишився живий і повернувся до своєї далекої Астрахані». Пізніше селяни стали називати свою батьківщину Бране Поле на честь місцевих боїв проти Золотої Орди, а Катерина ІІ, відома своєю українофобією, перейменувала Бране Поле на зневажливе та принижуюче «Баранье Поле». Ця назва й зустрічається в книзі українського краєзнавця Лаврентія Похилевича.

 

До найбільш поважної сільської будівлі XVIII століття можна віднести церкву, про яку згадується у документах 1749 та 1751 року. Називалась вона Стефанівською на честь святого першомученика Архидиякона Стефана. Лаврентій Похилевич писав про цей храм:

 

«Церковь деревянная во имя первомученика Архидиакона Стефана, построенная в первой половине пришлого века, как можно судить по антиминсу, выданному 1751 году и в церкви сохранившемуся. Униаты не владели этой церковью, как видно из заметки, в 1796 году в клировых ведомостях сделанной. Отчего при ней в прошлом веке, погребено много православных священников, не желавших принять еретической унии и с разных мест сюда сходившихся, чтобы умирать при православной церкви. По нынешним штатам церковь причислена к 7-му классу; земли имеет 70 десятин, по презенте князя Станислава Любомирского 1749 года».

 

Про подальшу долю Стефанівської церкви невідомо. Ймовірно, храм був зруйнований в радянські часи, як і переважна більшість церков Богуславського району.

 

У 2003 році у Браному Полі була зареєстрована церковна громада. Розпочалися служби в приміщенні старого дитячого садочку, яке за громадські кошти пристосували під храм. Настоятелем храму в 2003-2004 роках був о. Миколай Луцишин. Після нього до 2005 року проводив святкові служби о. Володимир з сусіднього села Луки. З часом приміщення садку стало непридатним для використання, і тому з 2005 року церковна громада не має власної будівлі.

 

Духовним окормленням громади займається о. Ігор Лєбєдєв з села Закутинців. При потребі хрещення, похорон тощо до Браного Поля приїжджають настоятелі з інших сіл.

 

Використані матеріали:

«Сказания о населенных местностях Киевской губернии», укладач Л. Похилевич, видавець О. Пшонківський, 2007

«Україна-Русь. Книга перша. Споконвічна земля», автор В. Білінський, 2013

Офіційний сайт Богуславської районної державної адміністрації Київської області,  http://boguslav-rda.gov.ua/

 

© 2018 bogblag.org.ua


(04561) 5-38-00


09700, Київська обл.,
м. Богуслав, вул. К.Маркса, 6.

Разработка сайта Echizh