Храми благочиння

Свято-Успенський храм

 

с. Вільхівець

 

 

Адреса: с. Вільхівець Богуславського району Київської області

Настоятель: ієрей Миколай Шелельо,

контактний номер телефону: (096)722-35-95

 

Історична довідка

 

Село Вільхівець – центр сільської ради, до якої входять села Семигори, Калинівка, Половецьке. Розташоване за 15 км від райцентру та від залізничної станції Богуслав. В селі багато горбів та долин. Розташування села серед вільхових зарослів, які раніше тут густо росли, очевидно, і дало назву селу. Поблизу Вільхівця знайдені залишки двох городищ, тут знайдено монетну гривну часів Київської Русі.

 

У 1790 році в селі було 117 дворів і 923 жителі, в 1970 році – 1156 жителів, а в 2007 році – 1032 жителі (по сільській раді: Вільхівець – 527, Семигори – 329, Половецьке  – 107, Калинівка – 69). Основне заняття населення – землеробство, тваринництво.

 

Згадується село Вільхівець у 1700 році, коли була побудована Свято-Михайлівська церква (перебудована в 1743 році). Український краєзнавець Лаврентій Похилевич писав про цю церкву так:

 

«Церковь Свято-Михайловская, деревянная. В визите Богуславского деканата 1746 года говорится, что она построена в 1743 году около старой обветшавшей,  с 1700 года стоявшей. По штатам состоит в 5-м классе; земли имеет указную пропорцию. Церковь эта, подобно всем окрестным, считалась униатскою с 1739 по 1768, а потом с 1781 по 1795 год».

 

У мальовничому місці на високому пагорбі поруч із місцем, де стояв старий храм в ХІХ столітті, була побудована нинішня церква на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Львівська комплексна архітектурно-реставраційна майстерня на основі наукових досліджень 1986 року, відносить храм до 1880-1887 років.

 

Дерев’яна, хрещата в плані, п’ятикупольна та п’ятизрубна. Архітектура Свято-Успенського храму зроблена в стилі ампір, що зародився в другій половині XVIII століття. Сутність цього стилю була відверто виражена вже в самій його назві: ампір - від французького «empiere», імперія. Храм дев’ятидільний з, досить рідкісною для Київщини, складною композицією об’ємів та п’ятьма багатогранними банями. Верхи виконані у псевдовізантійському стилі, тому храм схожий на церкви часів Київської Русі. В інтер’єрі церкви частково збереглись старовинні розписи.

 

В радянські роки приміщення вільхівецького храму використовували як склад. На початку 1990-х років у храмі відновилися богослужіння. 

 

На території Свято-Успенського храму знаходиться могила Г. Колотновської, дружини місцевого священика. Одного разу надгробну плиту з цієї могили вкрав селянин. Коли цей селянин помирав, йому було погано і він дуже страждав. Тоді він згадав про цю плиту і попросив людей, що були поруч, щоб вони повернули її на своє місце. Коли ж плита опинилася знову на могилі, чоловік спокійно пішов з життя.  

 

Храм зберігся без змін і є пам'яткою архітектури національного значення. У 2014 році за кошти місцевих підприємців у храмі було проведено капітальний ремонт: встановили новий іконостас, замінили двері та електричну проводку, вставили вікна в підкупольні частини, а також пофарбували та розписали куполи зсередини. Свято-Успенський храм отримав нове життя. Один з найбільших меценатів ремонту – Юрій Анатолійович Тереня. Ремонт відбувся також за підтримки сільського голови – Валентини Дмитрівни Шевченко.

 

З березня 2013 року настоятелем храму є о. Миколай Шелельо. До нього був о. Віталій Бурківський.

 

Використані матеріали:

«Сказания о населенных местностях Киевской губернии», укладач Л. Похилевич, видавець О. Пшонківський, 2007

Дванадцять маршрутів Київщиною. - К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година

Офіційний сайт Богуславської районної державної адміністрації Київської області,  http://boguslav-rda.gov.ua/

«Церкви Богуслава та району», Сайт міста Богуслава http://www.boguslav.net/blogs/boguslav-nashe-m-sto/cerkvi-boguslava-ta-raionu.html

Вільхівець, Україна Інкогніта http://ukrainaincognita.com/node/82

Богуславське благочиння, Білоцерківська єпархія http://www.bc-eparchy.org.ua/

 

© 2018 bogblag.org.ua


(04561) 5-38-00


09700, Київська обл.,
м. Богуслав, вул. К.Маркса, 6.

Разработка сайта Echizh