Храми благочиння

Свято-Воскресенський храм

 

с. Синиця

 

 

Адреса: с. Синиця Богуславського району Київської області

Настоятель: протоієрей Богдан Синичин,

контактний номер телефону: (096)975-49-97

 

Історична довідка

 

Село Синиця – мальовниче село, розташоване на правому березі річки Рось при річечці Фоса (Синиця), за 17 км від районного центру Богуслав. У 1795 році, колись містечко, мало 80 дворів, в яких проживав 631 житель, а в 2007 році – 250 дворів та 320 осіб.

 

За народними переказами, Синиця раніше була містом-фортецею, зручно розташованим і добре укріпленим, з декількома церквами та грецьким монастирем, якому належали кілька млинів на річці Синиця та кам’яні лавки у місті. В селі, на південь від річки Рось, збереглися сліди Змієвого валу, яким були з’єднані між собою міста, закладені Ярославом Мудрим, такі, як Богуслав, Корсунь та Юр’єв. Назва ж села, за однією з легенд, пішла від річки Синиця. А саме ж слово походить, ймовірно, від Кинт або Синд – так називалася в свій час річка, яка впадала в Рось у цій місцевості.

 

Перші згадки про Синицю в історичних джерелах датуються 1706 роком – тоді, коли було закладено церкву Воскресіння Христа. Український краєзнавець Лаврентій Похилевич писав у ХІХ столітті про цей храм так:

 

«О церкви Синицкой во имя Воскресения Христова, в визите 1746 года Богуславского деканата говорится, что она заложена недавно около старой, существовавшей 1706 года и вполовину только выстроена. К ней в то время назначен был униатским митрополитом священник Алексей Говяда; но жители, желая иметь православного священника, его не допускали. Впоследствии, уже после колиивщины, в 1779 году, жители приняли униата Блажея Журавского, по настоянию бывшего Синицкого старосты Леонарда Олизара. Но в 1795 году окончательно оставили ненавистную унию с еретиками. Церковь Синицкая причислена к 6-му классу; земли имеет указную пропорцию».

 

Древній Свято-Воскресенський храм

 

Після приходу радянської влади Свято-Воскресенський храм використовували, як склад для міндобрив. Знищено Свято-Воскресенський храм було вже у 1962 році. На його місці лишилося багато загадкових захоронень, в більшості – родинних. На місці храму побудували цегляну баню. Цікаво, що коли баню відкрили, люди не могли в ній купатися, бо весь час засинали. Пізніше баню пристосували під церкву, та в 2005 році о. Богдан Синичин почав проводити в ній служби.

 

Баня, приміщення якої служило храмом у 2005-2009 роках

 

У 2009 році майстрам з Івано-Франківська громада замовила виготовлення нової дерев’яної церкви, а старе приміщення було демонтоване. Готовий Свято-Воскресенський храм привезли з Івано-Франківська та в грудні 2010 року освятили. Настоятелем нового храму з моменту відкриття є о. Богдан Синичин.

 

Золоті куполи храму в сонячну погоду дуже гарно сяють

 

Освячення хрестів

 

 

Використані матеріали:

«Сказания о населенных местностях Киевской губернии», укладач Л. Похилевич, видавець О. Пшонківський, 2007

Офіційний сайт Богуславської районної державної адміністрації Київської області,  http://boguslav-rda.gov.ua/

 

© 2018 bogblag.org.ua


(04561) 5-38-00


09700, Київська обл.,
м. Богуслав, вул. К.Маркса, 6.

Разработка сайта Echizh