Світ Ангелів

Світ Ангелів (у перекладі «посланників», «вісників») створений Господом, про що вказано в перших словах Святого Письма: «На початку сотворив Бог небо й землю» (Бут 1:1). Тут під небом розуміється світ Ангельський, який за думкою більшості святих отців існував до створення матеріального світу та першої людини.

 

Ангели — вільні безтілесні істоти, обдаровані розумом, які постійно рухаються і служать Богу. Вони розрізняються за своєю близькістю до Творця й тією роллю, заради якої Він створив їх. За св. Діонісієм Ареопагитом вони складають так звану Небесну ієрархію: дев’ять чинів, по три чина в кожному рівні ієрархії. До вищої ієрархії входять Серафими, Херувими, Престоли; до середньої – Верховенства, Сили, Влади; до нижчої – Начала, Архангели, Ангели.

 

 

 

Архангел (у перекладі «начальник Ангелів») в Небесній ієрархії є восьмим, передостаннім ангельським чином. У Старому Завіті це слово згадується тільки одного разу в другоканонічній 3-й Книзі Ездри по відношенню до Архангела Ієремиїла (3 Езд 4:36). При цьому, саме його часто не зображують на іконах Собору Архангела Михаїла. А в Новому Завіті (Іуд 1:9; 1 Сол 4:16) та християнській літературі Архангелом називають Михаїла та ставлять його на перше місце серед усіх восьми Архангелів: Михаїла, Гавриїла, Рафаїла, Уриїла, Салафиїла, Ієгудиїла, Варахиїла та Ієремиїла. Їх служіння Господу відрізняється одне від іншого та, як правило, відповідає їх іменам. Усі Архангели найперше служать Богу, а також приймають участь у богослужіннях Церкви.  

 

Святкування Собору Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних установлено в Християнській Церкві з початку IV століття у день 21 листопада.

 

Розповімо коротко про кожного з Архангелів.

 

Архангел Михаїл (у перекладі «наче Бог») у Святому Письмі іменується «начальником Господнього війська» (Нав 5:14) і зображується, як головний борець проти диявола і всякого беззаконня серед людей. Звідси його церковне ім’я «архистратиг», або старший воїн.

Він був помічником Ісусу Навину при завоюванні Єрихону (Нав 5:13-15), явився пророку Даниїлу в дні падіння Вавилонського царства (Дан 10:13). Він повстане на допомогу народові Божому в період майбутніх переслідувань при антихристі (Дан 12:1). У Книзі Одкровення Архангел Михаїл виступає як головний вождь у майбутній війні проти дракона-диявола та його ангелів (Одкр 12:7-9).

Архангел Михаїл явив безліч чудес на нашій землі, в його честь освячені храми, він вважається покровителем м. Києва та зображений на гербі столиці.

 

Архангел Гавриїл (у перекладі «муж Божий» чи «сила Божа») кілька разів згадується в Святому Письмі, як Небесний вісник, якого Бог посилає, щоб сповістити людям Свої плани про спасіння роду людського. Він двічі з’являвся пророку Даниїлу і розкривав йому таємниці пришестя Месії, гонінь антихриста й кінця світу (Дан 8:16; 9:21).

Архангел Гавриїл також сповістив про майбутнє народження Іоанна Хрестителя його батькові, священику Захарії (Лк 1:19-20), а через шість місяців він з’явився в Назареті Діві Марії зі звісткою про обрання Її бути Матір’ю Христа Спасителя (Лк 1:26-38) та виголосив великі слова: «Радуйся, благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками!.. Ось ти зачнеш у лоні й вродиш сина, й даси йому ім’я Ісус…, й царюванню його не буде кінця!». (Лк 1:28,31,33).

 

Архангел Рафаїл (у перекладі «зцілення Боже») — лікар недуг людських, помічник скорботних, згадується в Книзі Товита. У ній описується, як Архангел Рафаїл, у вигляді юнака, супроводжував праведного Товію, захищав його від небезпеки в дорозі, звільнив від злого духа Асмодея Сару, дочку Рагуела, віддав її за жінку Товії, синові Товита, зняв більма з очей Товита (Тов 3:16-17). Сам Архангел говорить про себе так: «Я – Ра­­фаїл, один із семи святих ангелів, які возносять молитви святих і піднімаються перед славою Святого» (Тов 12:15).

Вельми повчальні слова, сказані Архангелом Рафаїлом при розставанні з сімейством Товита: «Добре діло – молитва з постом і милостинею і справедливіс­тю…  бо милостиня від смерти спасає і може очищати всякий гріх. Ті, що творять милостині і діла прав­ди,­ будуть довго жити» (Тов 12:8-9).

Згідно Книги Єноха Архангел Рафаїл з іншими трьома буде битися з впалими ангелами, щоб перемогти їх та кинути у пекельне полум’я (Єнох 6:12-14).

 

Архангел Уриїл (у перекладі «світло» чи «вогонь Божий») зображується з мечем та вогняною блискавкою, опущеною донизу. Як Ангел світла, він просвіщає розум людей одкровенням корисних істин, як Ангел вогню Божого – запалює людські серця любов’ю до Бога, знищує в них нечисті земні прихильності.

За дорученням Бога Архангел Уриїл врозумляє праведного Ездру: «Серце твоє занадто далеко зайшло у цьому віці, що ти помишляєш осягнути путь Всевишнього» (3 Езд 4:2), а коли праведник упав у відчай, підтримує його: «Що з тобою? Від чого збентежені розум твій і почуття серця твого? Від чого бентежишся?» (3 Езд 10:31).

Архангела Уриїла, який відкриває істини, застерігає людей, закликає до молитви, розпалює вогонь любові до Бога, вважають своїм Ангелом науковці.

 

Архангел Салафиїл (у перекладі «молитва до Бога») – молитвеник Божий, який завжди молиться Богу за людей та самих людей спонукає до високої молитви. За церковним Переданням саме він явився до Авраамової рабині Агарі, втішив її та призвав покоритися своїй господині: «Вернися до твоєї господині й покорися під її руку…, Господь почув твою скорботу» (Бут 16:9, 11). Згідно 3-ї Книги Ездри Архангел Салафиїл не тільки закликав до молитви, але й дорікав Ездрі за його смуток та спонукав його до виконання своїх обов’язків: «Від чого лице твоє таке сумне? Хіба не знаєш, що тобі довірений Ізраїль?» (3 Езд 5:16-17).

Ікона Архангела Салафиїла з потупленими очима та складеними на грудях руками зігріває наші серця до молитви, врозумляє нас, закликає до належної молитви, яка має дійти до престолу благодаті.

 

Архангел Ієгудиїл (у перекладі «хвала Божа») – той, що славить Бога. Він зміцнює людей, які трудяться для слави Господньої і клопоче про нагороду для них.

Тому символічно зображують Ієгудиїла із золотим вінцем у руках: це заохочення для кожного християнина, який працює на славу Творця. Всякий з нас має жити та трудитися для слави Божої; чим більший подвиг, тим вища та світліша нагорода. Архангел також зображується з бичем (батогом) з трьох вірьовок для покарання лінивих.

За Переданням Церкви саме Ієгудиїл йшов перед народом Ізраїльським при скоренні земель язичників (Вих 14:19), його Господь посилає для допомоги та захисту Свого народу: «Ось я посилаю ангела Мого перед тобою, щоб стеріг тебе в дорозі…, шануй його і голосу його слухай…, бо в ньому Моє Ім’я!» (Вих 23:20-21).

 

Архангел Варахиїл (у перекладі – «благословення Боже») передає від Господа благословення всім, хто трудиться не для земних благ, а заради Бога та вічних, небесних цілей. Він запитує у Бога милості для тих, хто творить богоугодні добрі вчинки, наглядає за благословеннями на земні діла: якщо на народження дитини – то з метою виховання її у страху Божому, якщо на матеріальні цінності – то, щоб поділитися ними з тими, хто потребує допомоги. Він є зв’язковим між людським щоденним життям та майбутнім Царством Небесним.

Архангел Варахиїл згадується у церковному Переданні та інколи зображується на іконі Божої Матері «Неопалима купина» з виноградним гроном у руках.

 

Архангел Ієремиїл (у перекладі «висота Божа») – вселяє благочестиві помисли, посилається Богом до людини, щоб сприяти її поверненню до Бога.

Святий Архангел Ієремиїл згадується в 3-й книзі Ездри. Архангел Божий не тільки відкриває похмуру перспективу гріховного світу, а й допомагає побачити у вмираючому світові святі зерна життя вічного.

Ієремиїл був присутній при 1-й бесіді Архангела Уриїла зі священиком Ездрою та відповідав останньому на питання про знамення, що передують кінцю грішного світу, і про початок вічного царства праведників. «Як же і коли це буде?» - запитував праведний Ездра. Ієремиїл відповідав: «Коли виповниться число насінин у вас, бо Всевишній на терезах зважив вік цей, і мірою виміряв часи, і числом обчислив години, і не посуне і не прискорить доти, доки не виповниться визначена міра» (3 Езд 4:33, 36-37).

 

 

© 2018 bogblag.org.ua


(04561) 5-38-00


09700, Київська обл.,
м. Богуслав, вул. К.Маркса, 6.

Разработка сайта Echizh