Храми благочиння

Храм на честь Казанської ікони Божої Матері

 

с. Хохітва

 

Адреса: с. Хохітва Богуславського району Київської області
Настоятель: протоієрей Андрій Сіончук,

контактний номер телефону: (096)950-54-07

 

Історична довідка

 

Виникнення села Хохітви зазвичай приписують до другої половини XVIII століття. Але в книзі українського краєзнавця Лаврентія Похилевича Хохітва згадується і в записах про XVI століття; в основному, як володіння Миколаївського монастиря міста Богуслава: «до сего монастыря належало село Хохотва фундушем, то есть владением и парохиею [парафією]». Похилевич пише про перенесення Миколаївського монастиря внаслідок монголо-татарських набігів XVI століття: з древнього міста Самбору (зараз на цьому місці знаходиться с. Лісовичі Таращанського району Київської області) до Хохітви («к селению Хохотве, в урочище, ныне называемом Чернечий яр»). Отже, така власна назва, як Хохітва ймовірно існувала ще в XVI столітті, а саме селище могло вже тоді жити своїм життям.

 

З приходом польської влади Миколаївський монастир було перенесено з Хохітви до Богуслава та перетворено на уніатський. Коли ж у XVIII столітті він знову повернувся до православ’я, то Хохітву вже йому не повертали, оскільки це суперечило одному з указів імператриці Катерини ІІ.

 

Мальовничі краєвиди села Хохітви


З того часу Хохітва перетворилася з монастирського продуктового приселку на повноцінне село, а хохітвянці, незважаючи на свою малочисельність і незаможність, дуже дбали про своє село та його духовне життя. Протягом 1751-1753 років вони спорудили дерев’яну церкву на честь Різдва Христового. Декілька разів її ремонтували, а в 1853 році підняли на кам’яний фундамент, таким чином привітавши храм зі сторічним ювілеєм. Проіснувала церква на честь Різдва Христового у селі понад півтора століття. Її, на відміну від багатьох церков Богуславщини, знесли не в радянський атеїстичний час, а ще за правління імператора Миколи ІІ, оскільки в Хохітві розпочалося спорудження нової церкви. Колишній хохітвянський священик Логгін Топачевський, який помер на початку 90-х років XIX століття, заповів на будівництво нової церкви 15000 рублів, та протягом чверті століття після його смерті хохітвянці ніяк не змогли плідно розпорядитися цими коштами. 30 серпня 1913 року будівельне відділення Київського губернського правління нарешті затвердило проект майбутнього храму, та ентузіазму, після скасування кріпосного права в 1861 році та появи нових капіталістичних відносин, в мирян значно поменшало, хоча й спроби завершити будівництво були. Довгоочікуваний храм, на жаль, так і не був добудований: незавершені стіни простояли до радянського часу і були розібрані для інших будівельних потреб.

 

Будівництво нового храму досі триває

 

Вже за часів незалежної України знову постало питання будівництва нового православного храму в селі Хохітві. У 1999 році на місці старої церкви коштами місцевого колективного господарства було розпочато спорудження величного храму. З різних причин будівництво йшло повільно, споруджені стіни декілька років стояли під відкритим небом і навіть почали руйнуватися. Відновились та пожвавились будівельні роботи з двома подіями: прибуттям нового священика Олександра Корнієнка в 2008 році, під керівництвом котрого було перекрито дах, освячено та встановлено куполи з хрестами, та появою в парафії чудодійної Казанської ікони Божої Матері у 2009 році, від якої чимало парафіян та прочан церкви отримали зцілення та допомогу. Ця ікона прибула до Хохітви із одного з полтавських монастирів та стала найбільшою духовною цінністю й святинею храму. На честь неї й було освячено новий храм.

 

Казанська ікона Божої матері


Образ Пресвятої Богородиці значно прискорив збір коштів на будівництво, зцілював від хвороб людей, що благоговійно зверталися за допомогою, підтримував у праведних справах. Крім того, чудотворні властивості ікони стали причиною розвитку церковного життя в Хохітві – чимало парафіян та прочан церкви, які отримали від Казанського образу Пресвятої Богородиці зцілення та допомогу в життєвих справах, з радістю приймали участь у богослужіннях, житті парафії, будівництві храму. Наразі в храмі с. Хохітви знаходиться список з тієї ікони.

 

Доки не завершилося будівництво нового храму, церковні служби проводяться в сільському будинку, переобладнаному під церкву, який знаходиться поруч із місцем будівництва. Та попри те, що храм поки що знаходиться в стадії будівництва, в ньому вже проводяться святкові урочисті служби і закінчується будівництво південного бокового вівтаря, освяченого на честь священномученика Володимира, митрополита Київського і Галицького.

 

Іконостас в старому приміщенні церкви

 

У дворі старого приміщення дуже гарно

 

Ікона святого великомученика та цілителя Пантелеймона

 

Освячення хрестів

 

Освячення дзвонів

 

Юні парафіянки Хохітвянського храму

 


Використані матеріали:
«Православні святині села Хохітви», видавництво «Богуславкнига», 2012
«Сказания о населенных местностях Киевской губернии», укладач Л. Похилевич, видавець О. Пшонківський, 2007
Історія Свято-Миколаївського чоловічого монастиря в м. Богуславі Київської області., http://boguslav.at.ua/index/0-2
Офіційний сайт Богуславської районної державної адміністрації Київської області,  http://boguslav-rda.gov.ua/

 

 

© 2018 bogblag.org.ua


(04561) 5-38-00


09700, Київська обл.,
м. Богуслав, вул. К.Маркса, 6.

Разработка сайта Echizh