Храми благочиння

Свято-Миколаївський храм

 

  с. Щербашенці

 

 

Адреса: с. Щербашенці Богуславського району Київської області

Настоятель: протоієрей Петро Доброцький,

контактний номер телефону: (097)710-83-08

 

Історична довідка

 

Село Щербашенці розташоване між Медвином і Шендерівкою за 33 км від райцентру Богуслав та 37 км від залізничної станції Богуслав, на річці Котова притоці річки Хороброї, яка впадає в річку Рось.

 

Назва села Щербашенці походить від прізвища одного з першопоселенців Гаврила Щерби. За переказами, село мало назву Кладківщина - від кладових скляних виробів, які виготовлялись в селах – Дмитренківській Гуті, Циганській Гуті та Стеблевській Гуті з 1780 по 1861 роки. За словами українського краєзнавця Лаврентія Похилевича, половина села числилася за Василем Степановичем Протопоповим, а інша – за Наталією Протопоповою. Колись воно належало до Корсунського староства. До Щербашенського приходу також було прираховано село Гута Стеблевська, що знаходилось за 1 версту. 

 

Перші згадки про село датуються ХVІІІ століттям. У 1720 р. тут було побудовано дерев’яну уніатську церкву. Поселення мало незначну кількість дворів. Лише в другій половині ХVІІІ століття поступово село збільшувалось. Так, вже в 1790 р. в Щербашенцях було 105 дворів і 736 жителів. На початку ХХ ст. - понад 360 дворів і 1573 жителі. На сьогоднішній день населення складає до 300 осіб.

 

У селі є хороша та велика школа, яку вже три роки збираються зачиняти, бо дуже мало дітей. Вже декілька років поспіль ніхто не йде в перший клас. Минулого року у всій школі було 40 дітей.

 

У 1722 році в селі був побудований дерев’яний храм, який є описаний в візиті Богуславського деканату того ж року. 1823 року на околиці села була побудована нова церква на честь святителя Миколая, кам’яна, з такою ж дзвіницею. Побудував її поміщик Василь Андрійович Протопопов. По штатах відносилась до 5-го класу. Землі мала з хутором і лісом 40 десятин. В Свято-Миколаївському храмі зберігалась чудотворна ікона Божої Матері.
Храм зруйнували наприкінці 1986 року. В ті роки був виданий наказ не руйнувати пам’ятки архітектури, але хтось поширив таку інформацію, що в цьому храмі є багато золота в стінах та підвалі, під храмом. В місцевих жителів з’явилася мета відшукати та забрати це золото. Після руйнування всю цеглу з храму вклали в одну з доріг села. Усі люди, що приймали участь в руйнуванні храму, пішли з життя в молодому віці. 

 

У 2009 році виконуючий директор Щербашенського колгоспу Степан Олексійович Олійник за фінансової підтримки  генерального директора колгоспу Миколи Петровича Семинця збудував у центрі села дерев’яну капличку на честь святителя Миколая. Займався та керував побудовою Степан Олексійович (нині покійний). Спочатку приміщення було пристосоване як капличка, а згодом у 2011 році о.Петро Доброцький зробив перегородку іконостаса, поставив престол і жертовник та будівлю освятили, як храм.

 

Божественна Літургія проводиться 4-5 разів на рік, служби проходять по святах та в поминальні суботи. На цей час храм постійно відвідують близько 10-15 осіб. Але загалом, духовність відроджується: люди приходять, щоб освятити воду, паски. Під час Великого посту здійснюється Божественна Літургія для того, щоб парафіяни сповідалися та причастилися. Весною святкується храмове свято.

 

Кожен рік на день святителя Миколая о. Петро старається приїжджати до Щербашенців. Сільським дітям розповідають про святителя Миколая та вітають із святом.

 

Використані матеріали:

«Сказания о населенных местностях Киевской губернии», укладач Л. Похилевич, видавець О. Пшонківський, 2007

Офіційний сайт Богуславської районної державної адміністрації Київської області,  http://boguslav-rda.gov.ua/

© 2018 bogblag.org.ua


(04561) 5-38-00


09700, Київська обл.,
м. Богуслав, вул. К.Маркса, 6.

Разработка сайта Echizh