Храми благочиння

Свято-Троїцький храм

 

с. Яцюки

 

Адреса: с. Яцюки Богуславського району Київської області

Настоятель: протоієрей Володимир Качай,

контактний номер телефону: (097)166-50-71

 

Історична довідка

 

Згідно з записами відомого краєзнавця XIX століття Лаврентія Похилевича, «село находящееся с Исайками в одной окружной черте, как восточная его оконечность, ниже по тому же ручью Репяху лежащая. Жителей обоего пола 890». В радянські часи в селі налічувалось 250 дворів, в яких проживало 1570 чоловік. На цей час в селі проживає близько 100 жителів.

 

Свято-Троїцький храм побудований у 1761 році за кошти релігійної громади села, зарахований до 6-го класу та мав 48 десятин землі. Невелика за розмірами, хрещата в плані, з одноглавим завершенням – церква, за спогадами старожилів, не вміщала усіх прихожан, бо відвідували її й жителі навколишніх сіл. На південний захід від церкви була розташована дзвіниця. Поруч знаходився цвинтар, де хоронили священнослужителів і віруючих людей, котрі працювали в храмі. Там же похований і священик храму та батько відомого українського письменника, богуславчанина Івана Нечуя-Левицького.

 

Фотографія старого Свято-Троїцького храму з архівного відділу

Богуславської райдержадміністрації

 

У 1915 році священиком Свято-Троїцької церкви був ієрей Симеон Іоанович Слепецький. В роки Другої світової війни духовно підтримував православних священик Леонтій Якович Максимов, котрий останні роки був священиком у м.Шпола, де і помер. Його онука співає зараз в хорі богуславського Свято-Троїцького храму. Коли під час війни ісайківський храм був зруйнований, жителі Ісайок приходили до храму в Яцюках. У 1963 році відправляв служби у церкві ієрей Іоан Мусійович Дзіненко з допомогою дяка Марка Марченка. При церкві був хор, що налічував 6 осіб.

 

Дуже довго стояв великий дерев’яний храм, побудований без жодного цвяху, і лишався в хорошому стані. Але піднялися руки на храм Божий. У 1960 році рішенням Ради у справах релігії при Раді Міністрів СРСР за проханням комуністичної партійної організації села Ісайки храм було зруйновано. Коли надіслали тракториста для руйнування храму, він вийшов з трактору та сказав: «Ось вам техніка, я сам валяти не буду». Наказ все ж таки був виконаний: на місці старого храму нічого не лишилось. 1570 чоловік залишилися без храму та позбулися права на свої релігійні погляди. Та, як писав апостол Павло: «Не обманюйтеся, Бог осміяний бути не може. Бо що тільки людина посіє, те саме й пожне!» (Гал 6:7) Усі, хто були причетні до руйнування храму пішли з життя молодими, страждали також їхні сім’ї та нащадки.

 

19-го серпня 2003 року, у свято Преображення Господнього на місці старого храму було урочисто закладено перший камінь, освячений о. Володимиром Качаєм, під забудову нового Свято-Троїцького храму. Це свято зібрало в Яцюках усіх жителів. Ініціатором побудови став невтомний християнин та корінний житель села Олексій Васильович Науменко (нині покійний), якого фінансово підтримав Борис Васильович Черняшенко, бізнесмен та головний меценат проекту. Матеріали для будівництва взяли з недобудованої вівчарні: цеглу, камінь, верх. Храм побудували за три роки, і в 2006 році його освятив єпископ Серафим, владика Білоцерківський і Богуславський. Храм невеликий, хрестообразний, двокупольний.

 

У 2014 році проведено капітальний ремонт храму. Всередині був укладений новий кахель та поставлений новий іконостас. Фундамент, стіни, верх, купол - все переробили по-новому. Ремонт також був зроблений за кошти Бориса Васильовича Черняшенка. Виходець із села, Борис Васильович ніколи не забуває про свою малу батьківщину. 18 вересня 2014 року до храму прибув владика Августин, який освятив іконостас і нагородив Бориса Васильовича орденом святителя Феодосія Чернігівського за меценатську допомогу.

 

Парафіян храму не так багато, адже жителі колись великого села, в основному, похилого віку і в них немає фізичної можливості дійти до храму. На служби приходить 10-15 чоловік. Проводяться служби почергово з ісайківським та дмитренківським храмами, 1-2 рази на місяць, у свята – частіше.

 

Використані матеріали: 

«Сказания о населенных местностях Киевской губернии», укладач Л. Похилевич, видавець О. Пшонківський, 2007

Розпочалася важлива справа, «Вісник Богуславщини», 2 вересня 2003

 

 

© 2018 bogblag.org.ua


(04561) 5-38-00


09700, Київська обл.,
м. Богуслав, вул. К.Маркса, 6.

Разработка сайта Echizh